Máloco vyvolává v Česku takovou kolektivní nechuť jako úvahy o vyšším zdanění majetku, zejména nemovitostí. Ač je to záležitost na Západě zcela běžná, u nás se v odporu proti ní šikují v dojemné shodě pravicově zaměření lidé společně s populisty, liberálové s konzervativci, chudší s nejbohatšími.

Bylo to velmi plasticky vidět v tomto týdnu. Novinářka Veronika Sedláčková na Twitteru v debatě o majetkových daních napsala, že „je na čase svrhnout z oltáře posvátnou krávu nedotknutelnosti soukromého majetku a volné ruky trhu a začít pracovat na politikách, které akcentují solidaritu a společenskou soudržnost“. Dostala za to naloženo zprava i zleva, nechyběly implicitní urážky i explicitní nadávky z oblasti hovězí živočišné výroby. Proč majetkové daně budí v Česku takový odpor?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.