Tuzemské veřejné finance praskají ve švech. Jejich pravidla a konstrukce, nastavené na normální ekonomické počasí, nejsou schopné odolávat inflačním anomáliím a růstové nevýkonnosti. Právě to je ten správný čas pro rozumné a smysluplné využití možností financování EU. Covidová pandemie nám přinesla novinku a finanční inovaci v jednom: NextGenerationEU a její vlajkovou loď – Nástroj pro oživení a odolnost (RRF), financující jednotlivé národní plány obnovy v členských státech. Je postaven na jiných základech než tradiční mozaika financování z rozpočtu EU – cíle se vyjádří v podobě neoddiskutovatelných milníků, které buď splním, anebo ne. Splním-li, získám prostředky, nesplním-li, mám bez opravného prostředku smůlu.

Nedávno dostala pololetní vysvědčení ze schopnosti tento nástroj účinně využívat i Česká republika. S výsledky, mírně řečeno, rozpačitými. Námi splněné milníky, na jejichž základě nám Evropská komise schválila uvolnění 928 milionů eur (z celkových zhruba 7 miliard, které máme k dispozici), zahrnují: reformy školních osnov a zdravotnictví, auditní a kontrolní systém pro provádění RRF, investice do železniční infrastruktury a digitálních nástrojů pro vzdělávání. Reagovat lze otázkou, zda právě toto jsou ony rozdílové počiny, které nás mají úspěšně připravit na plnění principiálních transformačních výzev této dekády? Lze tam postrádat projekty prakticky ze všech oblastí zelené transformace, ta digitální je tam promítnuta toliko letmo, ani zmínka o inovativním podnikání.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Mezi řádky zůstává nezodpovězeno, kdy hodláme splnit ty opravdu klíčové a nosné (a s nimi i vyčerpat zbývajících pro nás připravených více než 5,5 miliardy eur), když začíná jít o čas. Otazník provází i způsob využití půjčky z RRF, nabízející za výhodných podmínek dalších více než 13 miliard eur (s ní je spojeno osvojení si moderních způsobů využívání veřejných financí). Nynější obraz využívání našeho RRF je vskutku výjevem pro otrlé. V reálném čase sledujeme kritickou havárii národních veřejných financí a současně nejsme schopni využít obrovského polštáře unijních prostředků a nasměrovat je moderním způsobem do oblastí, které mohou stabilizovat již nebezpečně rozkývanou bárku české ekonomiky. Ekonomický masochismus v praxi.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.