Fajnšmekry sledující každý náznak vypovídající o dění v České národní bance čekalo v pondělí překvapení. Na názorové stránce deníku MfD, kde už pátým rokem vychází sloupky radního a nyní i guvernéra národní banky Aleše Michla, našli sice text o ČNB, ovšem s nečekaným zaměřením. Tématem nebyla další óda na prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína (o ničem nepíše současný guvernér častěji) ani recept na vaječný likér. Nešlo ani o boření stereotypního vnímání východních velmocí (jehož titulek se na webu ČNB někdy po nástupu Michla do šéfovské pozice změnil z „I Rusko a Čína mohou být krásné“ na o něco neškodnější „O Rusku bez Putina a Číně“). Tématem textu byla překvapivě možnost odvolání guvernéra ČNB.

Respektive nemožnost odvolání. Právník Zdeněk Koudelka, úzce spojený jak s exprezidentem Václavem Klausem, tak zejména jeho nástupcem Milošem Zemanem, se snažil ukázat, že i kdyby Michl nedostal prověrku, kterou pro jeho post předpisy ČNB vyžadují, není to důvod, pro který by ho mohl nastupující prezident Petr Pavel vystrnadit z guvernérského křesla. Což minulý týden Pavel naznačil.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.