Rusko z ukrajinských bojišť sbírá poničené zbraně, které Kyjevu poskytly Spojené státy a další členské země NATO, a posílá je do Íránu. Teherán se je pak snaží napodobit, uvedla stanice CNN s odkazem na čtyři zdroje obeznámené se situací.

Západní představitelé podle těchto zdrojů za poslední rok zaznamenali několik případů, kdy se ruské síly zmocnily menších přenosných systémů, jako je protitankový Javelin nebo protiletadlový Stinger. V mnoha případech pak Rusko zbraně letecky přepravilo do Íránu, kde je místní experti rozebrali a analyzovali. Pravděpodobným cílem je výroba íránské verze západních zbraní, píše CNN.

Ačkoli se podle amerických představitelů nejedná o rozšířený nebo systémový problém, je velice obtížné sledovat, jakého množství a typů zbraní se záležitost týká. Ukrajinská vláda Pentagonu hlásí veškeré vojenské vybavení, o které na bojišti přijde ve prospěch Ruska.

„Írán už v minulosti prokázal, že dokáže americké zbraně zrekonstruovat,“ uvedl Jonathan Lord, šéf bezpečnostního úseku pro Blízký východ z analytického střediska CNAS. „Rozebrali protitankovou řízenou střelu TOW a vytvořili její téměř dokonalou kopii, kterou od té doby poskytli Hútíům a Hizballáhu. Totéž Írán může udělat s raketou Stinger, což by mohlo ohrozit civilní i vojenské letectvo v celém regionu,“ řekl Lord.

Moskva a Teherán od loňského roku, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu, prohloubily spolupráci. Washington už dříve před partnerstvím Ruska a Íránu varoval a označil jej za „nebezpečné“. Rusko chce posíláním západních zbraní Íránu spojenectví ještě upevnit, uvádějí zdroje CNN.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.