Máloco se na mezinárodních finančních trzích v uplynulém týdnu řešilo tolik jako pád americké Silicon Valley Bank a problémy druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Nejistota zasáhla též Evropu a její bankovní akcie. Výjimkou nebyla ani pražská burza, kde bankovní tituly také oslabovaly.

Tato nervozita mohla znejistit i některé klienty tuzemských bank. Viceguvernér České národní banky Jan Frait ale v rozhovoru pro HN ujišťuje, že obavy nejsou namístě. Tuzemské bankovní domy mají podle něj velký polštář kapitálu, aby ustály i případný odliv vkladů. Také by jim v takové situaci pomohla ČNB, která ze zákona na stabilitu bankovního systému dohlíží. Dodala by jim například rychle peníze odkupem jejich cenných papírů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze