Manželé Richard a Lenka Benešovi před pár lety dali sbohem korporátnímu světu velkých financí s cílem obnovit v Česku tradici pěstování lanýžů.

Brzy zjistili, že založit úplně nové podnikatelské odvětví není jen tak. Jejich společnost Český lanýž se přesto od svého vzniku značně posunula a dnes přibývajícím tuzemským zájemcům o pěstování cenné delikatesy nabízí veškerý servis, který má hlavně
snížit vysoké investiční riziko při založení nové plantáže.

Počátkem letošního března se pak podařilo eliminovat další důležitou překážku. „Vystoupili jsme z ilegality,“ říká Beneš. Tuzemská legislativa totiž zahrnula lanýže mezi kulturní plodiny a z desítek hektarů lanýžáren, které v Česku díky Benešovi v uplynulých letech vznikly, se tak oficiálně stávají zemědělské pozemky.

Další zlom by mohl přijít letos na podzim. Po pěti letech od založení by se na plantáži Benešových mohly urodit první houby.

Podařilo se vám dostat lanýže do zemědělské legislativy. Co se tím mění?

Mění se toho mnoho pro celou Českou republiku. Otevírá se úplně nová kapitola zemědělství. Nedávno třeba vyšla česká studie za účasti zahraničních univerzit zaměřená na lanýže a z ní vyplývá, že pokud bude klimatická změna pokračovat, podmínky pro lanýže se zde budou stále zlepšovat. Oproti tomu v tradičních pěstitelských zemích už nyní mají problémy s oteplováním a tamní podnebí už není pro lanýže komfortní. Zároveň změna přichází v době, kdy je české zemědělství, a zejména ovocnářství, pod obrovským tlakem (pěstitelé si stěžují, že výkupní ceny jsou podnákladové – pozn. red.). Tím nechci říct, že lanýže by měly nahradit ovoce, vzniká však alternativa pro diverzifikaci rizika. I proto se to líbí zemědělským organizacím, se kterými jsme v kontaktu.

Co to znamená konkrétně pro pěstitele?

Všichni, kteří už mají zasazené lanýžárny, je od 1. března mohou legalizovat. Vystoupili jsme z ilegality a otevírá se prostor pro opravdu velké lanýžárny, které bylo dosud těžké realizovat.

Od března může také každý zemědělec pěstující lanýže žádat u Státního zemědělského intervenčního fondu o příspěvek na plochu, obdobně jako je tomu u ostatních zemědělských plodin.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.