V posledních týdnech se na sociálních sítích rozbouřila debata, zdali má aktivní správa investic vůbec nějaký význam, když jsou na světě pasivní fondy. Investor si dnes může s nízkým poplatkem koupit fond sledující americký index S&P 500 a nesázet na dražší aktivní správu. Podle Jána Hájka, jenž, nutno zdůraznit, sám řídí akciový fond, jsou taková srovnání a závěry neférové. A některé statistiky mu dávají za pravdu.

Hájek stojí v čele největšího českého retailového fondu Top Stocks a spravuje v něm pod střechou české Erste Asset Management zhruba 23 miliard korun více než 100 tisícům klientů. Jako každý podobný fond má Hájek povinnost měsíčně zveřejňovat zprávu o své činnosti. Zpravidla se portfolio manažeři omezují na pár stránek, Hájek se ale rozhodl být tentokrát obšírnější a vysvětlit klientům, proč jeho práce není zbytečná.

Nebo alespoň tak často v očích investorů vyznávajících pasivní investování práce portfolio manažerů působí. Ostatně autor těchto řádků sám investuje ryze pasivně, tedy nemá prostředky v aktivně spravovaných fondech, a už jaksi podvědomě se k aktivní správě staví spíše skepticky. Hájkův dopis ale autora donutil se nad svou skepsí zamyslet a podívat se do statistik, co nám říkají. Titulky médií totiž běžně mluví o triumfu pasivních fondů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se