Energetický holding Malina v úterý oznámil změny ve vedení společnosti. Do tohoto dodavatele střešní fotovoltaiky vložily důvěru a peníze tisíce domácností – a teď se do firmy ani nedovolají. Malina slibuje, že firma začne zase fungovat a dodá střešní elektrárny či tepelná čerpadla, na které její klienti se zaplacenými statisícovými zálohami zoufale čekají. Tito lidé slíbená zařízení často nemají ani několik měsíců po smluvně stanoveném termínu montáže.

„Pracujeme na řešení problémů, do kterých se Malina v posledních měsících dostala. Rozhodl jsem se kompletně vyměnit manažerský tým. Vedení Maliny bude nyní napřímo řídit předseda představenstva Jan Urban. Ten sestavuje tým externích poradců, kteří nám mají pomoci provést důležité transformační změny,“ sdělil v tiskovém prohlášení Cyril Regner, který je uváděný jako majitel Energetického Holdingu Malina. Tvrdí, že vedení firmy nyní sleduje jediný cíl – najít cestu, jak Malinu z problémů dostat, a uspokojit tak závazky všech svých klientů.

Do problémů firmu zřejmě přivedlo špatné řízení předešlého managementu a skutečnost, že si nabrala mnohem víc zakázek, než vůbec byla schopna splnit, na což Hospodářské noviny upozornily už začátkem prosince minulého roku. Stále se také spekuluje o tom, že se ze strany Maliny jedná o podvodný způsob, jak od lidí získat stovky milionů korun na zálohách a pak s nimi zmizet, k tomu ale nikdo nepředložil důkazy.

„Nechápu, jak jsem mohl takhle naletět. Malinu jsem dost podcenil. Už asi nejsem ve střehu,“ řekl HN minulý týden Martin P., živnostník z Ústí nad Labem, který měl mít fotovoltaiku hotovou nejpozději v první polovině prosince, jenže montážníci od Maliny nikdy nedorazili. Nikdo z podniku ho o prodlevě ani neinformoval, natož aby se mu omluvil či nabídl náhradní termín. Hospodářské noviny hovořily s desítkou klientů, kteří jsou v podobné situaci jako on.

„Než jsem jim zaplatil peníze, komunikace byla nádherná, potom už ale nula. Nikomu jsem se nedovolal, na maily mi nikdo neodpovídal. Když jsem se ještě v březnu po asi sto pokusech dovolal na infolinku, operátorka mi jen řekla, že jsem v pořadí a že si mě poznamená. Pak zase nic,“ popsal Martin P. Loni v létě Malině na záloze zaplatil 366 tisíc korun, teď se obává, že neuvidí fotovoltaiku ani své peníze.

Zmíněný externí tým poradců Maliny povede jednatřicetiletý Petr Sochora, který v minulosti šéfoval slovenské divizi logistické firmy Zásilkovna, v níž začínal jako skladník. Následně byl také výkonným ředitelem společnosti Packeta Group pro východní Evropu. Úkolem týmu bude provést procesní audit společnosti a navrhnout plán změn, které by měly zajistit dodělání zakázek všech zákazníků.

„Majitelé Maliny mě oslovili s žádostí o externí poradenství, zejména pak o přípravu analýzy vnitrofiremních procesů a systémů a vytvoření doporučení pro jejich transformaci. Očekávám, že první doporučení budou pro majitele firmy připravena v horizontu čtrnácti dnů,“ řekl Petr Sochora.

Společně se Sochorou bude v týmu externích poradců působit také Tereza Nováková, která je uváděna jako specialistka na provozní řízení. Více než deset let působila ve vedení Zásilkovny a rovněž v Packeta Group. Technické procesy bude řídit Michal Kučera, podle Maliny zkušený odborník na obnovitelné zdroje energií.

„Od týmu externích poradců si slibuji, že přijde s konkrétním transformačním plánem, který nám umožní současné problémy postupně začít řešit. Udělali jsme už řadu procesních i technických opatření, zastavili jsme nabírání nových zakázek, vyměnili manažerský tým, převedli jsme zaměstnance do realizačních center v regionech. Jsme připraveni k dalším rozsáhlým změnám,“ doplnil Urban. Ten už dříve HN sdělil, že jeho společnost také jedná o vstupu investorů, kteří by posílili její pozici na trhu.

Podle informací HN se to ale Malině zatím nedaří. O nějakém pokroku v tomto směru Urban v tiskovém prohlášení vůbec neinformuje. Na dotaz HN nicméně Malina následně sdělila, že investora stále hledá. „Jednání o vstupu investorů dál probíhají, ve hře je také možnost vstupu investora ze zahraničí. Jednou ze zvažovaných cest je také investiční partnerství ze strany dodavatelů komponentů. Jednání s možnými investory vede přímo majitel Maliny Cyril Regner,“ reagovala firma. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.