Akciové trhy zažívají velice úspěšný začátek roku, když světový index MSCI World v dolarovém vyjádření zhodnotil o více než sedm procent. Trhy vstřebaly náznaky bankovní krize v USA, firmám se daří překonávat svými výsledky očekávání analytiků (i když v mnoha případech razantně revidovaných směrem dolů), ale je situace doopravdy tak růžová? Myslíme si, že ne.

Pravděpodobnost ekonomického zpomalení nebo recese je stále velmi vysoká, jak naznačuje silně inverzní tvar výnosových křivek. Ty byly historicky velice spolehlivým indikátorem budoucího ekonomického vývoje. Nicméně pokud by se světová ekonomika recesi vyhnula, bude se inflace držet pravděpodobně na vyšších úrovních po delší dobu, než se aktuálně předpokládá. Trh práce je celosvětově velice napjatý, nezaměstnanost je velice nízká, což povede k tlaku na růst mzdových nákladů (viz například nedávno sjednaný nárůst odměn ve Škodě Auto). Oživení čínské ekonomiky po zrušení přísných covidových opatření povede k vyšší poptávce, která bude také působit proinflačně.

Nelze opominout ani další faktory, jako je například rozhodnutí zemí OPEC o omezení těžby ropy nebo geopolitická rizika v různých částech světa (Čína–Tchaj-wan, Ukrajina–Rusko). Oba výše nastíněné scénáře budou mít za následek zhoršení hospodaření společností, ať už kvůli vyšším provozním nákladům nebo nákladům na obsluhu dluhu, protože centrální banky budou nuceny držet zpřísněnou měnovou politiku po mnohem delší dobu, než je aktuálně v cenách dluhopisových instrumentů zaceněno.

Pokud tyto scénáře porovnáme s aktuálním oceněním akciových trhů, například podle výše zmíněného indexu MSCI World, zjistíme, že trh má úplně jiný názor. Valuační indikátor P/E (hodnota akcie k zisku na akcii) indexu na tento rok se pohybuje okolo 17 a na rok 2024 okolo 15,6, což koresponduje s růstem zisků přibližně o osm procent meziročně, což je v rozporu s výše popsanými scénáři. Navíc se akciová riziková prémie (odměna investorům za držení rizikovějších instrumentů) pohybuje na nejnižší úrovni od roku 2007. Načasování trhu je vždycky ošidné a jediná strategie, která v době nejistoty, ale i dlouhodobě funguje, je pravidelná investice.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.