Letadlo s francouzským prezidentem Francoisem Mitterandem občas mívalo zpoždění. Způsoboval ho sám prezident – a to tím, že pilotům nařídil, aby ještě nezačali přistávat, ale místo toho znovu obkroužili letiště. Důvodem byl fakt, že Mitterand, který Francii vedl v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, byl vášnivým čtenářem. A prodloužením svého letu chtěl získat čas, aby mohl dočíst kapitolu nebo nějakou zajímavou pasáž v právě rozečtené knize.

Sečtělost patří ve francouzské politice k dobrému tónu – a nejen ona. Od politiků se taky vysloveně očekává, že knihy sami píšou. S nadsázkou se říká, že kdo nenapíše nejméně jednu knihu o tom, jak vidí svět, nebo třeba nevydá paměti, nemá ve vrcholné politice šanci.

Ministr financí Bruno Le Maire je ale přesto výjimkou – nepíše jen o svých názorech, ale je taky autorem románů. Napsal už víc než 10 knih a v dubnu vydal svůj druhý román. Kvůli této knize, kterou publikovalo prestižní nakladatelství Gallimard, se ale dostal do problémů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.