Zachránit veřejné finance mají také vydavatelé novin vyšším odvodem daně z přidané hodnoty. Vláda ve svém ozdravném balíčku ruší dosavadní desetiprocentní sazbu DPH, kam spadají všechny tiskoviny. A zatímco časopisy zůstávají ve snížené, nově dvanáctiprocentní sazbě, noviny se mají přesunout do vyšší sazby 21 procent. Jenže zákon noviny od časopisů nedokáže rozlišit.

Pro vydavatele časopisů vládní konsolidační balíček, který má v příštím roce snížit deficit o 94 miliard korun, znamená jen kosmetické zdražení asi o dvě procenta. Naproti tomu vydavatelé novin se mohou chystat na dvojnásobnou sazbu DPH, což obnáší zdražení asi o 10 procent. „Jsou totiž i vědecké časopisy se společenským přínosem, ale neznáme vědecké noviny,“ zdůvodnil různé sazby pro periodika ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Připustil, že sice existují i jiné než vědecké časopisy, to se ale nedá daňově rozlišovat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.