Česká ekonomika se podle předběžného odhadu na začátku roku vymanila z recese. Nebyla dlouhá ani hluboká, a dokonce ani nijak viditelně nezchladila dlouhodobě přehřátý trh práce. Ekonomický růst v prvním čtvrtletí byl ovšem natolik jen symbolický, že kvůli němu rozhodně nemá smysl radikálně přepisovat výhled na letošní rok. Zvlášť když pravidelné měsíční průzkumy důvěry, indexy nákupních manažerů nebo statistiky nových zakázek zatím žádný velký restart ekonomiky neavizují. A to nejenom u nás, ale třeba i v Německu.

I květnové údaje o vývoji podnikatelské a spotřebitelské důvěry ukazují, že do konjunktury má česká ekonomika ještě daleko. Sice nás ještě chvíli budou ohromovat meziroční tempa automobilového průmyslu ovlivněná nízkým srovnávacím základem, avšak stále není zřejmý obrat ve vývoji nových zakázek, které by zajistily stabilní růst průmyslové výroby v dalších měsících. Podobně jako v Německu se i u nás daří průmyslu především díky starším objednávkám, jejichž zásoba se postupně vyčerpává, zatímco přísun nových zakázek už zdaleka tak oslnivý není. Proto nepřekvapuje ani aktuální skepse průmyslových firem ohledně budoucího vývoje produkce nebo aktuálně zvýšené zásoby hotových výrobků na skladě.

Průmysl tedy zůstává při pohledu na objednávkové knihy opatrný, služby naproti tomu opět hýří optimismem. Netřeba připomínat, že zde jde o sezonně očištěná data, takže nástup léta u nich nehraje roli. Firmy ve službách stále věří, že jim další měsíce přihrají nové zákazníky, a počítají proto s dalším růstem poptávky, který jim navíc umožní dál navyšovat ceny. Je to přitom skoro jako přes kopírák z německého PMI (index nákupních manažerů), zveřejněného v úterý. Zatímco na zboží budou, alespoň podle aktuálního výhledu poptávky, zákazníci šetřit, služeb si pořídí více, dokonce i vyšším cenám navzdory.

Bez ohledu na poslední uvedený diskutabilní závěr je zřejmé, že celkově přílišným optimismem nyní ve druhém čtvrtletí nehýří ani podniky (s výjimkou některých služeb), ani spotřebitelé. Přesto minimálně jeden pozitivní moment v posledním průzkumu najít můžeme, a sice další významný pokles inflačních očekávání v průmyslu a u domácností. A to rozhodně není s ohledem na dosavadní inflaci, která je stále hlavní brzdou ekonomiky, málo.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.