Přiblížit mobil nebo chytré hodinky k platebnímu terminálu, pípnout a zaplatit je čím dál častější způsob, jak uhradit útratu v obchodě nebo restauraci. „V současnosti představuje podíl objemu plateb mobilními zařízeními (telefony, hodinkami atp.) na celkové útratě kartami 35 procent,“ vyčísluje Ondřej Holoubek, mluvčí společnosti Global Payments. Ta zpracovává třetinu všech karetních transakcí na tuzemském trhu. Před koronavirovou pandemií se přitom tímto způsobem zaplatilo v roce 2019 pouze půl procenta z celkové sumy zaplacené kartami.

Stejně rychle jako přišli na chuť bezkontaktním platbám, si tuzemští spotřebitelé oblíbili platby mobilními zařízeními. „Češi rádi zavádějí pragmatické inovace do svých každodenních životů a mezi ně placení pomocí chytrých telefonů jednoznačně patří,“ líčí country manažer kartové společnosti Visa Petr Polák.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.