Jestli něco česká burza opravdu nepotřebuje, jsou to překvapení od majitele zdaleka nejdůležitější firmy, s níž se na pražském parketu obchoduje. Ovšem právě to se opakovaně děje. Smutným hrdinou je ČEZ ovládaný státem. Respektive koaliční vládou, v níž hraje prim ODS. Poslední dějství hořké komedie se odehrálo v pátek večer, kdy ministerstvo financí vydalo superstručnou zprávu o tom, že bude chtít vyšší dividendu. A co ministerstvo chce, to se taky příští týden na valné hromadě stane. Vždyť stát vlastní 70 procent akcií ČEZ. 

Jenže to samé ministerstvo ani ne před šesti týdny tvrdilo, že nic takového neudělá. A to i když ho k tomu vyzývala řada menších akcionářů. Co tak zásadního se změnilo, že je ochotné udělat další otočku? A kdo všechno věděl o tom, že se takový krok chystá?

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.