Před rokem byla nafta na českých pumpách o pět korun dražší než benzin. Teď je to přesně naopak. Palivo je v Česku hned po Bulharsku dokonce nejlevnější v Evropě. Na pumpách nízkomaržového řetězce Tank ONO nyní litr stojí něco přes 30 korun, zatímco benzin se prodává za 35,50. Pro srovnání, v sousedním Německu se nafta prodává v přepočtu za 38 korun.

A to je důvod, proč ministerstvo financí, jež zápasí s obřím schodkem rozpočtu, ruší u nafty slevu na spotřební dani ve výši 1,80 koruny včetně DPH. Původně měla platit do konce roku. Stát úlevu zavedl loni v červnu, kdy litr nafty stál 44 korun. Ministerstvo financí odhaduje, že každý měsíc získá ze spotřební daně navíc 800 milionů korun. Daňovou změnu ve středu schválila sněmovna. Musí ji ještě potvrdit Senát a podepsat prezident.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.