Drůbežářský závod Klatovy má za sebou úspěšný rok. Jednomu z největších domácích zpracovatelů drůbežího masa ve stoprocentním vlastnictví podnikatele Josefa Velíška se podařilo meziročně navýšit čistý zisk o 63 milionů na 207 milionů korun. A to navzdory růstu nákladů na energie o více než sto procent a především prudkému zdražení jatečných kuřat, která firma odebírá z vlastních chovů i od externích dodavatelů. 

Podle šéfa podniku Davida Bednáře k navýšení loňského zisku výrazně přispěly dlouhodobé investice do robotizace, úspor energií a zvýšení produktivity práce. Stejně jako u mnoha dalších hráčů zemědělského a potravinářského sektoru však firma dosáhla kladného výsledku i „díky adekvátnímu zvýšení prodejních cen našich výrobků“, jak uvádí v nedávno zveřejněné výroční zprávě za loňský rok.

A stejně jako mnoho jiných potravinářů to Bednář pro letošek už tak dobře nevidí. „Situace je vážná, máme sice rezervy, ale museli jsme omezit investice,“ říká Bednář v jedné pražské kavárně. Na vině jsou podle něj rostoucí dovozy levnějšího ukrajinského drůbežího, které po omezení vývozních bariér z válkou zmítané země do Česka směřuje přes Slovensko. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se