Léčí lysohlávky deprese? A pomůžou psychedelika stárnoucí generaci vrátit paměť? Odpovědi nejen na tyto otázky pomáhá najít nenápadná laboratoř, která se nachází v prvním patře nově opravené budovy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. „V rámci projektu ministerstva vnitra také řešíme analýzu syntetických drog, zjišťujeme, jaké látky na trhu jsou a jaký mají vliv na zdraví,“ říká šéf laboratoře forenzní analýzy biologicky aktivních látek a člen poradní skupiny EWS pod Národním monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost Martin Kuchař.
Jak vlastně vypadá aktuální český trh zakázaných látek?
V současné chvíli je jich na trhu více než tisíc. Dají se rozdělit do několika skupin, my jsme však schopni farmakologicky prozkoumat jen několik za rok. Vedle klasických psychoaktivních látek neboli lidově drog se nejčastěji setkáváme s padělky léků, které nejsou volně dostupné, jsou na předpis. Běžně jde o přípravky na erektilní dysfunkce, kdy kvůli receptu lidé nechtějí chodit k lékařům. A také léky na duševní úzkosti a na deprese.
Samostatnou skupinou jsou preparáty, které nelze označit za padělky, protože nedochází k padělání ochranné známky. Jde například o hormonální přípravky, které zvyšují růst svalové hmoty, případně o preparáty na hubnutí, které ovlivňují chuť k jídlu. Na rozdíl od minulosti, kdy šlo často o injekčně podávané steroidy, jde nyní třeba o nosní spreje, které jsou také oblíbené u běžných návštěvníků posiloven.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.