Donald Trump není znám jako znalec americké ústavy, ale v jednom má pravdu. Znovu kandidovat do Bílého domu by příští rok mohl i z vězení. „V ústavě není nic, co by mě mohlo zastavit,“ reagoval nedávno na dotaz, zda by se vzdal prezidentské kandidatury, kdyby byl předtím odsouzen za federální trestný čin. A jakkoli je jeho uvěznění zatím jen teoretickým scénářem, nelze jej vyloučit.

Na Trumpa totiž míří hned trojice trestních žalob. Naposledy v pondělí byl obviněn kvůli snahám zvrátit výsledky prezidentských voleb v roce 2020, v nichž ho porazil Joe Biden. Velká porota Trumpa obvinila ve čtyřech bodech včetně spiknutí. K soudu ve Washingtonu se má dostavit ve čtvrtek odpoledne. Soudní dokument podle agentury AP uvádí, že Trump byl po volební prohře "odhodlaný zůstat u moci" a plánoval spiknutí, kterým chtěl podvrátit "základní demokratické principy americké federální vlády, konkrétně proces hlasování, sčítání hlasů a potvrzování výsledků v prezidentských volbách". Jde tak už o třetí obvinění exprezidenta, jenž se chce do Bílého domu vrátit ve volbách příští rok. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.