Zatímco početně větší část vládní koalice je pozitivně naladěna k diskusi o „euru v Česku“, odmítavý postoj celé vlády nese jasný podpis nejsilnější vládní strany. Pár dní stará zmínka premiéra Petra Fialy o tom, že snad již příští rok by mohla naše země plnit (rozpočtové) maastrichtské kritérium, tak přišla poněkud nečekaně. Část české diskuse se totiž nese v duchu věcně nesprávného předpokladu, že nejsou-li kritéria plněna, není se o čem bavit (což zaznělo zejména od politiků ODS). Znamená tento výrok tedy, že nyní se „je o čem bavit“?

Mělo by. Nikoliv proto, že se snad podaří dostat naše vysoké deficity postupně pod kontrolu (i když je otázkou, jak moc zlepšení proběhne na „hotovostní bázi“ a zda přepočet dle unijních pravidel ESA část zlepšení neumaže). Ale proto, že se stále množí hlasy a indicie, že naše ekonomika má vážný problém s ekonomickým růstem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.