Uprostřed léta to bylo neobvyklé politické setkání. Český prezident po dlouhé době na Pražském hradě přijal hlavu jednoho z afrických států. Petr Pavel tento týden dva dny hostil prezidenta Mosambiku Filipeho Jacinta Nyusiho. Země, v níž Česko ani nemá ambasádu a co do rozlohy i ekonomické výkonnosti nepatří k hlavním hráčům na kontinentu.

K domluvení návštěvy podle diplomatických zdrojů zásadně – možná nejvíc – pomohl fakt, že mosambický prezident má k Česku osobní vazby. Mezi lety 1985 a 1990 studoval strojní inženýrství na Vojenské akademii v Brně, mluví plynně česky, dodnes na Česko rád vzpomíná a diplomaticky mu pomáhá. V roce 2016 dokonce tehdejšímu prezidentovi Miloši Zemanovi pomohl uspořádat oficiální návštěvu Portugalska, když se přimluvil u tamního prezidenta, s kterým se díky jazykové i historické vazbě obou zemí osobně zná.

Odborníci specializující se na africký kontinent současnou mosambickou návštěvu v Česku kvitují. Doufají ale, že tím to nekončí. Afriku totiž zanedbávali všichni polistopadoví čeští prezidenti i většina vlád. Že by s Pavlem mohl přijít obrat, naznačil HN jeho neformální poradce Petr Kolář.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.