Očekává se, že říjnová schůze věřitelů Energetického holdingu Malina bude jedna z největších v novodobé historii Česka. Dodavatel solárních elektráren v insolvenci má bezmála tři tisíce nespokojených věřitelů. Jde hlavně o klienty, kteří mu zaplatili statisícové zálohy za fotovoltaiky a tepelná čerpadla. Ty jim ale nikdy nedodal. Získané peníze se ve firmě rozplynuly. Kvůli podezření z podvodu se případem zabývá i policie.
Podle insolvenčního správce Rudolfa Vinše nebude hlasování o způsobu řešení úpadku firmy vůbec jednoduché. „I kdyby dorazilo jen deset procent ze všech přihlášených věřitelů, tak to bude velký počet lidí a proces hlasování nebude jednoduchý,“ uvedl v rozhovoru pro HN Vinš. Aby se do budovy Městského soudu v Praze všichni vešli, vyhradí soud pro schůzi několik jednacích síní, které telekonferenčně propojí.
Věřitelem s největší pohledávkou je neznámá čínská společnost Haikou Longhua Douzhen. „Její přihláška přišla mezi posledními, takže se jí budu zabývat až téměř na samotném konci,“ řekl Vinš.
Nedávno bylo v médiích probíráno téma Energetického holdingu Malina a jeho smlouvy s českou společností Misura Information Technologies. Firma v insolvenci jí platí milion korun měsíčně za zajištění externího krizového managementu. Jak to hodnotíte?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.