Očekává se, že říjnová schůze věřitelů Energetického holdingu Malina bude jedna z největších v novodobé historii Česka. Dodavatel solárních elektráren v insolvenci má bezmála tři tisíce nespokojených věřitelů. Jde hlavně o klienty, kteří mu zaplatili statisícové zálohy za fotovoltaiky a tepelná čerpadla. Ty jim ale nikdy nedodal. Získané peníze se ve firmě rozplynuly. Kvůli podezření z podvodu se případem zabývá i policie.

Podle insolvenčního správce Rudolfa Vinše nebude hlasování o způsobu řešení úpadku firmy vůbec jednoduché. „I kdyby dorazilo jen deset procent ze všech přihlášených věřitelů, tak to bude velký počet lidí a proces hlasování nebude jednoduchý,“ uvedl v rozhovoru pro HN Vinš. Aby se do budovy Městského soudu v Praze všichni vešli, vyhradí soud pro schůzi několik jednacích síní, které telekonferenčně propojí.

Věřitelem s největší pohledávkou je neznámá čínská společnost Haikou Longhua Douzhen. „Její přihláška přišla mezi posledními, takže se jí budu zabývat až téměř na samotném konci,“ řekl Vinš.

Nedávno bylo v médiích probíráno téma Energetického holdingu Malina a jeho smlouvy s českou společností Misura Information Technologies. Firma v insolvenci jí platí milion korun měsíčně za zajištění externího krizového managementu. Jak to hodnotíte?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze