Slovensko patří v Evropské unii ke špici států, které ve velkém využívají plán obnovy, jímž chce unie zlepšit situaci sedmadvacítky po covidové pandemii. Hlavními oblastmi, do nichž mají u sousedů přitéct peníze, jsou zelená ekonomika, lepší státní administrativa, školství nebo zdravotnictví. Slovenská vicepremiérka Lívia Vašáková, která má v zemi plán obnovy na starosti, v rozhovoru pro HN popisuje, zda vše mohou překazit volby, které zemi na podzim čekají. Z fondu se dají čerpat granty a půjčky, pokud to provází i reformy. Slovensko ovšem využívá jen peníze, které nemusí splatit – tedy granty.

Vašáková je členkou úřednické vlády premiéra Ľudovíta Ódora, jejíž mandát je omezen do doby, než se po volbách 30. září podaří sestavit novou vládu. Předpovědět výsledek je v tuto chvíli krajně nejisté, jedním ze scénářů může být i návrat expremiéra Roberta Fica (Směr-SD) k moci s pomocí nacionalistů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.