Základní ekonomická poučka říká, že když je něčeho nedostatek, cena roste. A pokud cena něčeho roste, přiláká firmy, aby vyráběly více. Jak je potom možné, že na trhu s bydlením situace vypadá, jako by zmíněný tržní princip neplatil? A navíc panují obavy, že se ani v dalších letech situace nezmění? Zeptali jsme se odborníků. 

Z odpovědí vyplývá, že Česko jako takové v bytové krizi není a vše se týká hlavně specifických oblastí, jako je Praha a velká krajská města. A důvody nedostatku bydlení v nich nejsou rozhodně jen byrokratické, ale i demografické a společenské. Zkrátka Česko si prochází zásadní demografickou a ekonomickou proměnou, která zasahuje i trh bydlení.

Experti odpovídali na následující otázky. Odpovědi byly redakčně kráceny:

Proč se staví málo bytů? Je to jen o byrokracii? 
Lze očekávat změnu s příchodem nového stavebního zákona? 
Co se musí změnit, aby Česko nebylo v bytové krizi?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze