Základní ekonomická poučka říká, že když je něčeho nedostatek, cena roste. A pokud cena něčeho roste, přiláká firmy, aby vyráběly více. Jak je potom možné, že na trhu s bydlením situace vypadá, jako by zmíněný tržní princip neplatil? A navíc panují obavy, že se ani v dalších letech situace nezmění? Zeptali jsme se odborníků.
Z odpovědí vyplývá, že Česko jako takové v bytové krizi není a vše se týká hlavně specifických oblastí, jako je Praha a velká krajská města. A důvody nedostatku bydlení v nich nejsou rozhodně jen byrokratické, ale i demografické a společenské. Zkrátka Česko si prochází zásadní demografickou a ekonomickou proměnou, která zasahuje i trh bydlení.
Experti odpovídali na následující otázky. Odpovědi byly redakčně kráceny:
Proč se staví málo bytů? Je to jen o byrokracii?
Lze očekávat změnu s příchodem nového stavebního zákona?
Co se musí změnit, aby Česko nebylo v bytové krizi?
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












