Hospodářský růst země zpomaluje nadměrná administrativní a regulatorní zátěž, na kterou firmy a stát vynakládají zbytečně tisíce neproduktivních hodin a miliardy korun. V tiskové zprávě to v neděli uvedla Hospodářská komora, která navrhuje přes 400 dílčích změn vedoucích ke snížení zátěže. Jednou z navrhovaných úprav je například zrušení nutnosti podepisovat prohlášení poplatníka k dani z příjmů každý rok. Hospodářská komora očekává nad návrhy diskusi napříč ministerstvy.

Mezi největší problémy podnikatelů patří podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka úbytek pracovníků a legislativou vyvolávané neproduktivní činnosti, jako je nadměrná administrativní a regulatorní zátěž.

Ta podle něj stojí stát a firmy tisíce neproduktivních hodin a miliardy korun.

„Přesto je její redukce ze strany státu v mnoha případech jen kosmetická. Slíbili jsme proto, že začneme tím, že státu dodáme k analýze seznam zbytných povinností podnikatelů,“ řekl Zajíček.

Příkladem nesmyslné administrativní zátěže je podle něj nutnost každoročního podepisování prohlášení poplatníka daně z příjmů. Ze zákona musí poplatník každoročně podepsat prohlášení k dani nejpozději do 15. února. „Mzdové účetní každý rok uhánějí zaměstnance kvůli podpisu, i když se u většiny zaměstnanců situace nemění. Přitom stačí růžový formulář podepisovat při nástupu do zaměstnání a dále v případě, že došlo k nějaké změně, třeba narození dítěte,“ dodal.

Mezi další návrhy změn Hospodářské komory patří například zrušení knihy jízd v případě použití vozidla zaměstnancem pro soukromé účely, rozšíření principu samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem, zkrácení archivační lhůty povinně archivovaných dokumentů či sloučení formuláře týkajícího se vodního zákona.

„Tyto návrhy Hospodářská komora již adresovala úřadu vlády,“ stojí v tiskové zprávě.

Zajíček řekl, že u vládního konsolidačního balíčku Hospodářská komora zdůrazňovala, že ani desítky ušetřených miliard korun veřejné finance nestabilizují, dokud vláda nezmapuje bolavá místa ekonomiky. „Projít razantní dietou musí celý administrativní systém, jinak za tři roky budeme v podobné situaci jako dnes,“ dodal.

Podle Právního elektronického systému pro podnikatele, který vyvinula Hospodářská komora k mapování regulatorní zátěže podnikatelů, musí každá osoba samostatně výdělečně činná podle 21 základních podnikatelských zákonů plnit 1719 povinností. Zaměstnavatelům stát ukládá nejméně 2100 povinností.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist