Hospodářský motor západních ekonomik je ještě pořád silně ovlivněn bezprecedentní politikou helikoptérových peněz během pandemie koronaviru. Ačkoliv americký Fed a evropská ECB ještě nekomunikují ukončení růstu sazeb, jejich odhodlání pokračovat výše už značně slábne. Úrokové sazby se bezpochyby propisují do ekonomiky a již zpomaluje její růst.

Problém je ovšem v tom, zda toho centrální banky dělají dost. Dosažení potřebných podmínek k udržitelné dvouprocentní inflaci je totiž zatím v nedohlednu. K tomu je historicky potřeba neutrálního tempa růstu ekonomiky, růst mezd na historickém průměru a nárůst nezaměstnanosti, vše se obyčejně děje v tandemu s korekcí zisků společností.

Americká data ukazují, že současný růst mezd je pořád příliš vysoký a přestal klesat, naopak v posledních měsících zase zrychlil ze 4,3 na 4,5 procenta. Růst mezd, který je slučitelný se zmíněným inflačním cílem, je ale na úrovni zhruba 2,5 procenta. To jde ruku v ruce s tím, že nominální růst HDP je nyní taktéž na příliš vysokých úrovních kolem šesti procent, ačkoliv trend míří směrem dolů. Potřebné neutrální tempo růstu se nachází v intervalu tři až pět procent.

Pokud jde o zisky společností v USA, tak tam je znát jistý pokles. Ten však je zatím příliš mírný (meziročně minus sedm procent) a navíc vykazuje známky obnovy. Trend v ziscích jde tedy špatným směrem. K dosažení požadovaného růstu nezaměstnanosti ze současných 3,8 procenta aspoň o dva body je zapotřebí, aby zisky firem klesly zhruba o 20 procent. Míra nových půjček podnikatelů po výrazném propadu opět začíná stoupat a tempo růstu počtu výpovědí zase klesá. 

V případě, že současná ekonomická obnova není pouze dočasným sezonním efektem, je na obzoru druhé kolo monetárního utahování. Jak říká Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase, pěti-  nebo šestiprocentní výnos na referenčních státních dluhopisech není vyloučen. Inflační situaci nepomáhá ani cena ropy či vysoká srovnávací základna z minulého roku.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist