Česko stále patří v EU k zemím, kde tempo růstu cenové hladiny dosahuje nejvyšších úrovní. V rámci střední a východní Evropy tradiční premiant měnové a rozpočtové disciplíny je na tom dnes s tempem ztráty kupní síly hůř než Rumunsko nebo Bulharsko.

Odpovědí na otázku Proč? poskytují odborníci celou řadu a pochopitelně míří na naši současnou fiskální a měnovou politiku. Zapomíná se však na kořeny problému. A ty mnohem hlouběji sahají do minulosti. Prvním z prvopočátků vysoké inflace koruny je přezaměstnanost – od roku 2016 sledujeme fakticky trvalý pokles míry nezaměstnanosti. Na jednu stranu je fajn, že má práci každý, kdo chce, na stranu druhou se musíme ptát, zda přetlak nezpůsobil i samotný stát, který má přebujelý aparát úředníků a dalších zaměstnanců veřejné sféry. Namísto aby řadu administrativních úkonů prováděl software, úřady jsou stále zaplněny pracovníky s definitivou.

Dalším opomíjeným kořenem současných potíží je krátkozrakost energetické politiky minulých vlád. Zatímco jiné země se po okupaci Krymu začaly horečně připravovat na alternativy v dodávkách energií, Česko dál pohodlně odebíralo jen ruský plyn. Energetický šok se pak logicky podepsal na nadprůměrném nárůstu ceny energií právě v Česku.

A konečně třetím a nejmladším kořenem výrazné inflace v Česku bylo nezvládnutí pandemie covidu-19. Politika ode zdi ke zdi vedla k panickému nárůstu veřejných výdajů. ČNB ihned snížila své základní úrokové sazby na technickou nulu. Zejména byl však rozpočtový stimul na straně domácností i firem vnímán bohužel i nárokově. Mnozí tak dnes žijí s pocitem, že mají nárok na danou výhodu, na danou dávku či dotaci nebo prostě jen nárok na ochranu před působením trhu. A právě tato atmosféra stále brzdí jak vládu v odvážnějších rozpočtových rozhodnutích, tak ČNB v razantnějším zvýšení úrokových sazeb.

A jsme zpátky u odkazu na politiku Fialovy vlády a Michlovy ČNB. Je dobré si i pro úspěšné zkrocení inflace uvědomit, že u kořenů nelichotivého „best in inflation“ nestály současné reprezentace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist