Byla to zpráva, které si nejdřív skoro nikdo nevšiml. Radní České národní banky rozhodli o tom, že banka od října přestane úročit povinné minimální rezervy. Tedy peníze, které si ze zákona musí finanční ústavy v centrální bance odkládat. Dosavadní úrok byl sedm procent.

Rána přišla ve chvíli, kdy dopad tohoto opatření začaly propočítávat jednotlivé komerční banky. Skupina KB, kam patří Komerční banka a stavební spořitelna Modrá pyramida, uvedla, že měsíčně přijde o plných sto patnáct milionů korun, tedy celkem za celý rok o 1,38 miliardy korun. Moneta pak dopad do letošního hospodaření odhadla na 120 milionů korun a v příštím roce na 450 milionů korun. Podle odhadu analytika XTB Tomáše Cverny přijde pět největších bank v Česku kvůli tomuto kroku celkem o více než půl miliardy korun měsíčně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.