Český miliardář a spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský má zájem o britský deník Daily Telegraph. Před několika dny podepsal neveřejné ujednání o vstupu do dražby společnosti Telegraph Media Group. Ta vydává vedle listu Daily Telegraph také nedělník Sunday Telegraph a konzervativní týdeník Spectator. Informoval o tom britský list Financial Times.

Vydavatel, jehož vlastní rodina Barclayových, se dostal do těžkých finančních problémů a letos v červnu nad ním převzala kontrolu banka Lloyds Banking Group ve snaze domoci se alespoň části z dluhu přesahujícího jednu miliardu liber, tedy v přepočtu přes 28 miliard korun. Dražba naplánovaná na následující týdny by měla vynést nejméně půl miliardy a noviny s více než stopadesátiletou tradicí ozdravit. Kromě Křetínského projevili zájem o vstup do Telegraphu také vydavatel britského bulvárního listu Daily Mail nebo síť lokálních novin.

Financial Times na základě informací lidí obeznámených s aukcí dovozují, že Křetínský nebude usilovat o zisk kontrolní většiny v Telegraphu, nýbrž podpoří nabídku jiné strany a nechá si minoritní podíl. Zda to tak je a jaké jsou motivy vstupu Křetínského do britských novin, nechal majitel EPH bez upřesnění. „Nic, co nakupujeme nebo prodáváme, ze zásady nekomentujeme,“ sdělil HN a serveru Aktuálně.cz mluvčí Křetínského holdingu Daniel Častvaj.

Menšinový podíl v Telegraphu by odpovídal trajektorii investičního vstupu do jiného vlivného deníku na druhé straně kanálu La Manche. V roce 2018 se Daniel Křetínský stal menšinovým akcionářem ve francouzském listu Le Monde, kde vlastní okolo 10 procent. Svůj záměr tehdy vysvětloval jako snahu pomoci zadluženému médiu – jeho existenci označil za důležitou pro „kultivaci liberální demokracie“ ve Francii.

Podobně definoval obecně mediální nákupy EPH v rozhovoru pro Financial Times letos v srpnu. „Dá se říct, že investujeme do kvalitních médií, která potřebují nějakou formu pomoci,“ řekl tehdy. „Není v naší DNA usilovat jen o trofej,“ dodal. Ke spekulacím ohledně jeho zájmu o Telegraph odmítl tehdy cokoli sdělit.

„Obchodně není náš podíl v médiích nijak důležitý pro zbytek holdingu. Společenská odpovědnost je ale velmi důležitá a já jsem s investicemi (do médií) velmi spokojený,“ uvedl ještě v rozhovoru pro Financial Times.

Kromě listu Le Monde vlastní Křetínského mediální skupina francouzský politický týdeník Marianne, populární módní měsíčník Elle a také pětiprocentní podíl v soukromé francouzské televizi TF1. V Česku do jeho mediálního impéria patří deník Blesk, ekonomické noviny E15, časopis Reflex nebo síť rádií.

Vstup Křetínského do Le Mondu před pěti lety vyvolal ve Francii pozdvižení. Novináři měli obavy, co v té době neznámý třiačtyřicetiletý miliardář z východní Evropy podnikající ve fosilním byznysu sleduje a zda nebude usilovat o omezení redakční nezávislosti listu. Tyto obavy se nenaplnily, jak sami novináři od té doby několikrát sdělili.

Vedle médií vlastní Křetínský ve Francii uhelné elektrárny a maloobchodní síť Casino. Ve Velké Británii koupil čtvrtinový podíl v poštovních službách, menšinový podíl v síti supermarketů Sainsbury’s a patří mu také téměř třetina londýnského fotbalového klubu West Ham United. V Česku je majitelem fotbalové Sparty.

Článek vznikl s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky v rámci společného projektu redakcí HNaktualne.czdrbna.cz a voxpot.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist