Slovensko se začalo připravovat na čtvrtou vládu Roberta Fica. Její podoba začne vznikat v nadcházejících dnech, i když šéfové jednotlivých parlamentních stran si už po dramatické volební noci v neděli vysílali vzkazy přes média. Všeobecné očekávání je, že Fico vládu sestaví zhruba do konce října, a je jen otázka, jak radikálně protizápadní a nedemokratická nebo vůči EU pragmatičtější bude její podoba. A jak moc se tím pádem Slovensko posune směrem k maďarskému modelu autoritářského státu uvnitř Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Při účasti 68,5 procenta voličů, nejvyšší od roku 2002, získal Ficův Směr – sociální demokracie 42 křesel v parlamentu. Druhé Progresivní Slovensko má 32 poslanců, třetí Hlas – sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho 27 křesel. Další je s větším odstupem koalice jiného expremiéra, Igora Matoviče, OLaNO s 16 poslanci, Křesťanskodemokratické hnutí má 12 míst, Svoboda a solidarita 11 a Slovenská národní strana 10 poslanců. Obě fašistické strany zůstaly za dveřmi parlamentu a jejich voliče do velké míry přetáhl svojí radikální rétorikou Fico a nacionalisté. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou možnosti vládních koalic.
  • Proč je klíčovým hráčem Peter Pellegrini.
  • Co hrozí slovenské ekonomice, když vláda rychle nevznikne.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.