Výzvy o „zplynování židovských psů“ se šíří na sociálních sítích a na propalestinských demonstracích napříč západoevropskými městy se skanduje, že je potřeba „zničit Izrael“. Kontinent čelí nebývalému nárůstu antisemitismu v reakci na konflikt mezi židovským státem a teroristickým hnutím Hamás. Jeho členové pronikli 7. října na území Izraele a zavraždili tam přes 1300 lidí.

Podle izraelského ministerstva pro diasporu a potírání antisemitismu vzrostly slovní útoky proti Židům v západním online prostoru mezi zářím a říjnem o 250 procent. Během prvních 24 hodin po útoku Hamásu pak až o 530 procent.

Evropská komise, konkrétně komisaři Věra Jourová a Thierry Breton, pod které tato problematika spadá, už poslali první formální varování Elonu Muskovi, majiteli sítě X, a managementu TikToku, aby odstraňovali nelegální – v tomto případě antisemitský – obsah ze svých platforem. Mezi ně typicky patří výzvy k vymazání Izraele z mapy světa nebo chvála ztráty židovských životů. Pokud to platformy neudělají, riskují podle nových unijních pravidel pokutu až v řádu miliard eur.

Mezi městy, jejichž obyvatelé nejvíc vyjadřovali antisemitské postoje, vyčnívá Paříž podle izraelské datové analýzy. Ve Francii žije nejpočetnější židovská komunita v Evropě, zhruba 450 tisíc lidí, a zároveň více než pět milionů muslimů. Právě z řad muslimské menšiny a stoupenců radikální západoevropské levice se nejčastěji rekrutují šiřitelé antisemitských myšlenek.

Celý týden po útoku Hamásu probíhaly v řadě francouzských měst demonstrace vyjadřující solidaritu s obyvateli palestinských území, jejichž část Izrael desítky let okupuje. Demonstrující kritizovali i to, že Izrael odřízl od energií, vody a základních potravin Pásmo Gazy, odkud Hamás zaútočil.

Francouzské demonstrace se často zvrhly v provolávání hesel nenávisti vůči židovskému státu a vzývání teroristů z Hamásu. Francouzská vláda proto ve čtvrtek zakázala všechna propalestinská shromáždění a tentýž den policie vodními děly rozehnala několikatisícovou demonstraci na pařížském náměstí Republiky.

„Události na Blízkém východě doléhají nejvíc na naše spoluobčany židovského vyznání. Náš prvotní úkol je zajistit jejich bezpečnost a nenechat bujet antisemitismus,“ zdůvodnil to francouzský prezident Emmanuel Macron.

V pátek se Francie plně ponořila do vnitrospolečenské krize, když v Arrasu na severu země mladík čečenského původu ubodal k smrti učitele na místní škole, provolávaje při tom „Alláhu Akhbar“ (Alláh je veliký). Téměř na den přesně před třemi lety ubodal mladý radikál kantora na škole na předměstí Paříže.

Nenávistná shromáždění vůči Židům nejsou jen záležitostí Francie. Konala se i v dalších evropských zemích, konkrétně v Británii, Německu, Nizozemsku nebo Belgii. „Z našeho pohledu nejde o nic nového. Pokaždé, když je ve společnosti nějaká nepohoda, jsme mezi prvními, vůči komu lidé obrací svůj hněv a frustraci,“ tvrdí Nicolas Zomersztajn, šéfredaktor belgických novin pro židovskou komunitu. Naposledy to byly podle něj covidové lockdowny.

„Naštěstí zatím zřídkakdy došlo k fyzickým útokům, zůstává jen u těch slovních. I tak jsem ale zřejmě jediný novinář v Belgii, který má nařízenou ochranu,“ líčí Zomersztajn, jeden z mluvčích na setkání veřejnosti v Bruselu minulý týden na podporu propuštění izraelských rukojmí. 

„Co však nechápu, je, že belgická policie nechává skandování o násilí na Židech bez reakce. Nerozehnala zdejší propalestinská srocení na rozdíl od Francie,“ dodává.

Belgická vláda tyto akce nezakázala. Premiér Alexander de Croo „jen“ vyzval ke klidu v zemi, kde žije zhruba 30 tisíc lidí hlásících se k judaismu, a vláda posílila ostrahu židovských objektů.

V pátek odletěly do Izraele osobně šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a předsedkyně europarlamentu Roberta Metsolaová. Byly mimo jiné do kibucu Kfar Aza, místa jednoho z největších masakrů Izraelců, aby přímo na místě vyjádřily evropskou solidaritu s oběťmi útoku Hamásu. V úterý budou o situaci na Blízkém východě mimořádně jednat šéfové států EU.

Článek vznikl s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky v rámci společného projektu redakcí HNaktualne.czdrbna.cz a voxpot.cz

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.