Poradcem ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se na začátku října stal hlavní manažer nákupu dřeva české pobočky nadnárodního koncernu Stora Enso Tomáš Havlík. Ten působil i v týmu poradců jeho předchůdce, lidovce Zdeňka Nekuly. Firma, která má pily ve Ždírci nad Doubravou a v Plané u Mariánských Lázní, je v oboru největší v Česku a patří mezi nejvýznamnější odběratele dřeva od státních Lesů České republiky.

Angažmá topmanažera silné dřevařské společnosti jako poradce ministra, jehož úřad je zřizovatelem největšího českého lesního podniku, před rokem a půl v Hospodářských novinách řada expertů kritizovala. Manažer v takovém postavení se může jen těžko vyhnout podezření, že bude některé informace využívat pro obchodování své firmy, za svého zaměstnavatele lobbovat či že by mohl být ovlivněn jeho zájmy. Jenže stejně jako Nekula tehdy si za poradcem stojí i dnes Výborný. Ministr ani Havlík, který je také lidovcem, žádný střet zájmů nepřipouštějí.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V čem spočívá Havlíkův možný střet zájmů?
  • A jak to současný ministr Výborný obhajuje?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.