Francouzský obrat vůči střední a východní Evropě a podpora Ukrajiny jsou opravdové a jen těžko to může něco změnit, říká v rozhovoru pro HN Sylvie Kauffmannová, francouzská novinářka a autorka čerstvé knihy „Zaslepení: Jak Berlín a Paříž umetly cestičku Rusku“ o vztahu Francie a Německa k Rusku a poučení, které si z něj západní politici vzali.

Právě jste vydala knihu, která je zatím jen ve francouzštině, ale už vzbudila v Evropě docela ohlas. Můžete pro nás, kteří francouzsky neumíme, shrnout její hlavní myšlenku?

Je to výsledek mého výzkumu, který jsem dělala minulý rok v Berlíně a dokončila ve Francii. Zaměřila jsem se na některé zásadní epizody, jako byl například Putinův projev v Bundestagu v roce 2001, pak jeho projev na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007, kde obvinil Západ z hegemonismu, a pak na summit NATO v Bukurešti v roce 2008. Setkala jsem se s lidmi, kteří tam byli buď jako aktéři, nebo jako svědci. Znovu jsem se s nimi vrátila k těmto epizodám a požádala jsem je, aby vysvětlili, proč tehdy přijali taková rozhodnutí a jak je vidí s odstupem času. Taky jsem se vrátila k válce v Gruzii, kde, jak si vzpomínáte, Nicolas Sarkozy vyjednal příměří, které splňovalo hlavně ruské podmínky. A pak vyjednávání asociační dohody s Ukrajinou v roce 2013, Majdan, Krym a válka.

Chtěla jsem vědět, jak se tvořila politika Francie a Německa, dvou hlavních aktérů z EU, vůči Rusku, jak došlo k válce na Ukrajině a jestli jsme tomu mohli zabránit.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Mohli jsme zabránit válce na Ukrajině?
  • Kdy můžeme čekat, že Macron či Scholz začnou tlačit na prezidenta Zelenského, aby začal s Ruskem jednat?
  • Jaká jsou v Paříži či v Berlíně očekávání od zemí, jako je Česká republika, ohledně budoucnosti EU a vztahu k Rusku?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.