Americký akciový index S&P 500 se pohybuje poblíž hranice 4200 bodů a potácí se na hraně korekce, měřeno propadem z letošního červencového maxima 4607 bodů. Americké akcie v říjnu zaznamenaly třetí měsíční ztrátu po sobě, což jsme naposledy viděli na dně pandemie. Nicméně co nám samotná korekce říká, máme se jí bát?

S oblibou opakuji, že korekce je zcela běžná věc, svědčící o funkčnosti akciového trhu. Statistický pohled říká, že ke korekci, tedy poklesu indexů o deset a více procent, pravidelně dochází zhruba s roční pravidelností. Z pohledu dlouhodobého investora je to vstupenka do akciového trhu za příznivější ceny.

Vždy v čase korekcí pozorně studuji ocenění trhu. I když nevíme, jestli korekce může dál pokračovat do medvědího trhu, anebo se v čase zastaví, je dobré se podívat, jak je trh oceněn. Souběh problémů z posledních let vedl k tomu, že za rok 2023 budou zisky amerických společností stagnovat.

Tento fakt sice není potěšující, ale nejde o žádné drama. Zatímco trh oceňuje americké akcie na 18,5násobku letošních zisků, pohled do roku příštího a přespříštího při předpokladu desetiprocentního růstu zisků dostává index na valuační násobky 16,9 a 15,2. To už podle mě není vůbec špatný výhled, i kdyby nakonec optimismu ubylo a desetiprocentní očekávání se nepotkala s realitou.

Samozřejmě že každá doba má svá rizika a nyní můžeme mít občas pocit, že se svět zbláznil. Problémů je celá řada, ale firemní managementy rozhodně nespí a uměly vyřešit nejednu zapeklitou situaci poslední doby.

Letošní výsledky investora jsou více než kdy jindy určovány tím, jestli je jeho portfolio exponováno na největší firmy současnosti. Objevil se pojem magická sedmička (Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla), která táhla burzu nahoru. Ani ocenění skupiny těchto firem není nijak stratosférické, i když značná část optimismu stojí na dalším očekávaném růstu profitability.

V tom však spočívá riziko investování. Probíhající akciová korekce je zcela přirozenou vlastností zdravého trhu a pohled na ocenění trhu současného i očekávaného nám říká, že nejsme v období dramaticky vychýlených valuací.