Ve stejný den, kdy premiér Petr Fiala (ODS) veřejně slíbil, že Česko bude „hlasem Izraele v Evropě“, mluvil šéf společné zahraniční politiky zemí Evropské unie o konfliktu na Blízkém východě o poznání jinak.
„Jsem zděšený vysokým počtem obětí izraelského bombardování uprchlického tábora Džabálija,“ uvedl Josep Borrell s odkazem na izraelský útok proti táboru. Podle Izraelců se tam skrýval vysoce postavený velitel Hamásu. Při jeho likvidaci ale podle všeho zemřely také desítky civilistů.
Rozdílná prohlášení obou politiků ukazují na odlišnosti v postojích zemí Evropské unie ke konfliktu. Státy EU se sice shodly na společné pozici – Izrael má právo se bránit a měl by přitom respektovat zásady mezinárodního a humanitárního práva. Ale zatímco Česko nebo Rakousko zdůrazňují hlavně to první, tedy právo Izraele na odvetu, Irsko nebo třeba Španělsko vyzdvihují spíše to druhé, tedy že při izraelských akcích umírá velký počet civilistů včetně dětí a žen.
Co se dočtete dál
- Proč politici a úředníci v Praze vyjadřují stále větší rozhořčení nad tím, jak Josep Borrell ke krizi na Blízkém východě přistupuje?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.