Při hledání příčin současné ekonomické mizerie Česka můžeme jít libovolně daleko do minulosti. Přes energetickou krizi ke covidovým restrikcím a zasypání ekonomiky vypůjčenými penězi se plynule dostaneme k desetiletí, kdy se z veřejných prostředků podporovala výroba s nízkou přidanou hodnotou. A své k tomu přidala skrze slavné intervence zahájené před 10 lety i Česká národní banka. Lze jít samozřejmě ještě dál, klidně až ke starému Rakousku a jeho byrokratickému stylu, z něhož jsme si, jak ví každý investor snažící se získat potřebná povolení, vzali to nejhorší.

A je možné to také pojmout jako obhajobu své politiky, což udělal bývalý prezident, premiér i ministr financí Václav Klaus. Při vzpomínání motivovaném výročím 17. listopadu k výčtu českých handicapů přidal také „nezodpovědné předání našich bank a našich velkých podniků do rukou zahraničních vlastníků na počátku tisíciletí“.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč si Václav Klaus myslí, že předání „našich bank a našich velkých podniků“ do zahraničních rukou bylo nezodpovědné?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se