Zpomalující inflace způsobí ve světě pěkný sešup v úrokových sazbách, a to po dvou letech jejich prudkého stoupání. Tak to vidí tradeři, kteří už považují inflační problém za vyřešený a do tržních sazeb započítávají, že peníze začne zlevňovat brzy nejenom ČNB, ale už na jaře ECB a Fed.

Po propadu tržních sazeb v posledních týdnech ukazují úrokové křivky, že do roka a půl budou sazby zhruba na polovině dnešních úrovní, tj. ČNB pod 3,5 procenta a ECB na dvou procentech. To jsou výtečné zprávy pro všechny, koho čeká refixace hypotéky nebo kdo má podnikové úvěry na plovoucí sazbě.

Jsou to výtečné zprávy a současně dilema. Vzít už levnější financování díky sazbám s delší splatností, které trhy aktuálně nabízejí, nebo čekat v krátkých sazbách a doufat, že sazby spadnou ještě mnohem níže, než to vidí trhy a predikce ekonomů?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Úrokové křivky naznačují, že do 18 měsíců by sazby mohly klesnout na polovinu dnešních úrovní, což je pozitivní pro ty, kteří mají hypotéky nebo podnikové úvěry na plovoucí sazbě.
  • Dilema vzniká z otázky, zda využít nyní dostupné levnější financování s delší splatností, nebo vyčkat v naději, že sazby klesnou ještě více, než předpovídají trhy.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze