Zatímco se západní analytici pokoušejí pochopit, kam a proč zmizeli během letošního roku noví čínští ministři obrany a zahraničí, do Pekingu zamířili na první fyzický summit za čtyři roky nejvyšší představitelé Evropské unie. Šéf Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se budou snažit přesvědčit prezidenta Si Ťin-pchinga, aby Čína nepomáhala Rusku obcházet západní sankce, aby víc otevřela svůj vlastní trh západnímu zboží a aby neposkytovala státní dotace na výrobky, které pak pokřivují evropský trh – kupříkladu elektromobily.

Mnozí komentátoři zdůrazňují, že úspěchem je už jen to, že se summit koná, a vlastně od něj nemají žádná další očekávání. Čínské sebevědomí je i přes ekonomické potíže silné. Optimisticky vidí vývoj ve své zemi podle nedávné výzkumné zprávy think-tanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) 69 procent Číňanů. Stejný pohled na EU má jen 31 procent jeho obyvatel. A 67 procent Číňanů si také myslí, že EU se v příštích dvaceti letech rozpadne. Stejný názor má třetina Evropanů. Jen těžko tedy může Evropa, která v očích autoritářských vládců chřadne a ztrácí vliv, k něčemu z výše zmíněného čínské vedení přimět. 

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • - Proč EU potřebuje jednat s Čínou.
  • - Proč by čínský komunistický vládce měl mít zájem na rozmražení vztahů s EU.
  • - Co hrozí Evropě, pokud se nebude s Čínou bavit.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.