Každý krok měnové politiky má své vítěze a poražené, zdůrazňují centrální bankéři především v době, kdy dělají nepopulární politiku. Má je „dokonce i nečinnost centrální banky“, jak k tomu dodal bývalý šéf ČNB Miroslav Singer před 10 lety, kdy musel ze všech sil hájit veřejností odmítané intervence proti koruně. Jeho následovníci v posledních dvou a půl letech krotili inflaci a pokoušeli se, aby veřejnost neztratila důvěru v cenovou stabilitu. Další a další data nyní mluví o tom, že drsná úroková medicína nakonec zabrala a inflace se vrací k nízkým jednociferným hodnotám.
Ovšem ČNB stále drží sazby na stejné úrovni jako v době, kdy inflace mířila k dvacítce. Tento čtvrtek sice úroky s velkou pravděpodobností poprvé sníží, ale bude to jen symbolický krok takřka zaměnitelný za nečinnost. Což má vítěze i poražené v ekonomické a také v politické sféře.
Opozice si je příležitostí, které jí restriktivní měnová politika přináší, zřejmě plně vědoma. Lze to vyčíst z úplného přerušení palby, kterou nejsilnější opoziční strana ANO na ČNB vedla. Politici vládní koalice však rizika zřejmě nevnímají.
Co se dočtete dál
- Co všechno vytýkal ČNB Andrej Babiš s Alenou Schillerovou?
- Jak vidí hlavní opoziční strana otázku vysokých sazeb dnes?
- Co může být za mlčením vládního tábora?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.