V cizině mají Prahu opravdu rádi. Před časem vyšla v jednom žebříčku jako sedmé nejoblíbenější město vhodné pro návštěvu. Když jsem se ovšem podíval, s jakými asociacemi je hlavní město spojované, dostavil se spíš rozpačitý pocit. Respondenti nejčastěji zmiňovali golema, Kafku a pivo. Chápu, že je potřeba do Prahy přilákat turisty, zároveň si ale myslím, že Praha má mnohem víc co nabídnout – tvořivým lidem, kteří tu chtějí dlouhodobě žít, pracovat a posunovat tuzemskou ekonomiku směrem k oborům s vyšší přidanou hodnotou.

Pro takovou vizi potřebujeme nabídnout perspektivu života pro domácí a zahraniční talenty. Pojďme třeba začít jen tím, že budeme méně mluvit o pivu. A víc propagovat fakt, že je v Praze velmi bezpečno, máme kolem sebe kvalitní životní prostředí, v našem městě funguje řada mezinárodních škol a Praha disponuje spoustou zajímavých kulturních míst. Ano, můžeme se spokojit s tím „mít“ z každého turisty 60 eur, ale jako ambasador spolku Druhá ekonomická transformace se domnívám, že práce na změně pozice Prahy z „party města“ na město, které nabízí skvělé podmínky pro dlouhodobý pobyt, se určitě vyplatí.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kde má Praha největší potenciál?
  • A co může mít Praha společného třeba s texaským Austinem?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.