Nejméně 48 životů si již vyžádalo silné zemětřesení, které v pondělí zasáhlo centrální Japonsko. Dalších přinejmenším 16 lidí utrpělo vážná zranění. Novou bilanci v úterý zveřejnila japonská veřejnoprávní televize NHK s odvoláním na místní úřady. Poničeny byly tisíce domů, automobilů a lodí.

Agentura AFP uvedla, že ostrovní zemi od pondělního odpoledne do úterního rána zasáhlo 155 následných otřesů, většinou silnějších než tři stupně. Úřady v některých oblastech v úterý varovaly občany, aby nezůstávali ve svých domovech, protože hrozí další silná zemětřesení.

K nejpostiženějším patří město Wadžima v prefektuře Išikawa, která leží na ostrově Honšú na pobřeží Japonského moře. Zřítila se tam řada budov, více než 200 domů zachvátily plameny. Na záběrech veřejnoprávní televize NHK bylo vidět mimo jiné sedmipodlažní budovu, která se celá převrátila na stranu. Jen ve zdejší nemocnici zemřelo podle agentury Kjódó sedm pacientů.

Záchrana přeživších je podle ministerského předsedy Fumia Kišidy závodem s časem. Do oblasti postiženého poloostrova Noto bylo vysláno 3000 vojáků, hasičů a policistů. Záchranné práce ale komplikují značně poškozené či zablokované silnice. Kvůli prasklinám na přistávací dráze, poničenému terminálu a přístupovým silnicím muselo být také uzavřeno jedno z letišť v oblasti. Na parkovišti tam ve svých vozidlech uvázlo kolem 500 lidí.

Bez elektřiny je v prefektuře Išikawa, kde byla po ránu teplota kolem nuly, nadále na 33 000 domácností, přes 46 000 lidí zůstává evakuováno, uvedly agentury Reuters a DPA. Většina severu poloostrova Noto je bez dodávek vody. Přerušena je i velká část tamní železniční a lodní dopravy, uzavřené jsou čtyři rychlostní silnice.

Nobuko Sugimoriová, čtyřiasedmdesátiletá obyvatelka města Nanao v prefektuře Išikawa, agentuře Reuters řekla, že nikdy takové zemětřesení nezažila. „Snažila jsem se držet televizi, aby se nepřevrátila, ale ani já sama jsem nedokázala stát pevně na nohou,“ uvedla Sugimoriová ze svého domu, v němž zůstala po pondělních otřesech velká puklina ve zdi a poházený nábytek.

Naproti přes ulici bylo vidět auto rozmačkané pod zřícenou budovou, jejíž obyvatelé jako zázrakem otřesy přežili. Třiasedmdesátiletá Fudžiko Uenová uvedla, že se v jejím domě sešlo na oslavu Nového roku téměř 20 lidí, nikdo ale při zemětřesení neutrpěl zranění.

Jaderné elektrárny v oblasti zatím podle úřadů fungují normálně. V roce 2011 zemětřesení a tsunami výrazně poškodily japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, což vedlo k jedné z nejhorších jaderných havárií historie.

Region u prefektury Išikawa v pondělí zasáhlo zemětřesení o síle 7,6 stupně, po němž úřady původně varovaly, že pobřeží může ohrozit až pětimetrová vlna tsunami, nakonec byly hlášeny zhruba metrové vlny. Všechna varování před tsunami byla podle Reuters odvolána až v úterý dopoledne místního času (v noci na dnešek SEČ).

Ohnisko zemětřesení se nacházelo v malé hloubce na poloostrově Noto. Šlo o nejsilnější zemětřesení, jaké meteorologický ústav na poloostrově Noto zaznamenal od začátku měření v roce 1885, píše agentura Reuters.

Japonsko patří mezi země nejvíce ohrožené zemětřeseními. V březnu 2011 zemětřesení a následná vlna tsunami připravily o život skoro 20 tisíc lidí a způsobily havárii v jaderné elektrárně ve Fukušimě. Jaderná elektrárna patřící společnosti Hokuriku v nejsilněji zasažené prefektuře Išikawa své dva reaktory kvůli pravidelné kontrole odstavila už před pondělním zemětřesením, které se jí díky tomu nijak nedotklo, uvedl podle Reuters japonský úřad pro jadernou bezpečnost.

Jihokorejská meteorologická služba upozornila, že v důsledku zemětřesení v Japonsku se může zvednout hladina moře u části území na východě Jižní Koreje a úřady v provincii Kangwondo prostřednictvím textových zpráv vyzvaly lidi, aby nechodili na pobřeží a aby utekli do vyšších míst.

Varování před tsunami vydaly také úřady na ostrově Sachalin a ve městech Vladivostok a Nachodka na ruském Dálném východě, napsal list Kommersant. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace nicméně později podle agentury TASS popřelo dřívější zprávu úřadů o evakuaci části Sachalinu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.