Kryptoměna bitcoin ve středu slaví patnácté narozeniny. K plnoletosti má však dál než pouhé tři roky. O jeho nezralosti svědčí, že ekonomové ani samotné trhy stále netuší, jaká je jeho skutečná hodnota. Jeho prudké vzestupy a pády jsou toho důkazem.

Z někdejší kuriozity, která měla v době svého spuštění v roce 2009 takřka nulovou hodnotu, se stalo největší digitální aktivum. O genialitě nápadu tajemného autora, který naprogramováním sítě bitcoinu zpochybnil světový finanční řád, není pochyb. Předvídal však, že investice 100 dolarů v roce 2010 dnes znamená 860 milionů dolarů?

Ačkoli má bitcoin řadu užitečných vlastností, většinu dnes zajímá jediná věc: jaká bude jeho cena. A názory na ni se různí jako na tržišti. Ať už jde o ekonomy, investiční bankéře nebo technologické nadšence, pro některé je stále hluboce podceněným aktivem, pro jiné klasickým „letadlem“, nadnášeným neutuchajícím přílivem naivků.

Jisté je, že nelze spolehlivě uplatňovat klasické nástroje predikce, jež známe z trhu běžných, takzvaných fiat peněz v čele s měnovou politikou centrálních bank. Proto vznikají alternativní metriky, které se snaží najít logiku v cenovém vývoji kryptoměny.

Krypto index strachu a chamtivosti (na Alternative.me) zosobňuje emocionální základ, na němž je hodnota bitcoinu postavena. Jak funguje v praxi? Koncem prosince měl hodnotu 73 bodů ze 100. To je už vysoká hladina chamtivosti. Měna může být překoupená, ale může i zahrnovat nadšení z očekávaného začlenění do regulérního finančního světa v podobě ETF fondů nebo z půlení kryptoměny.

Ať už však na bitcoin dopadnou tyto události roku 2024 jakkoli, jisté je jedině, že chamtivost se popere se strachem.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze