Slušné zisky vykazuje české zemědělství, byť s meziročními výkyvy, už od devadesátých let. Vrchol byl v roce 2022. Díky prudkému růstu cen agrárních komodit na jedné straně, zásobám hnojiv nakoupených ještě v „předválečných“ letech a zafixovaným cenám energií na straně druhé dosáhli tehdy tuzemští farmáři rekordního zisku ve výši 22 miliard korun.
Už tehdy, při představování tradičního šetření Zemědělského svazu (ZS) však jeho zástupci varovali, že jde jen o přechodný úkaz. Nejnovější čísla to potvrzují. „Rok 2023 dopadl tak, jak jsme očekávali. Došlo k razantnímu poklesu,“ reagoval předseda svazu Martin Pýcha.
Co se dočtete dál
- Co způsobilo pokles ziskovosti zemědělců v letošním roce.
- Jaký vývoj očekávají farmáři letos.
- Kolik vydělávají zemědělci na výrobě energií.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









