Když člověk cítí kouř, přesně ví, že má zavolat hasiče a oni oheň uhasí. U rodin ale nic takového podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové neexistuje. I přesto, že signály jsou vidět ve škole, u lékařů nebo sousedů, nechávají se rozhořet až do chvíle, kdy už uhasit nejdou. „Když rodiny přestanou zvládat, stát dítě odebere a dá ho na lůžko. To stojí nemalé peníze a u řady dětí se po mnoha letech útrap rozvíjí vážné obtíže,“ popisuje Šimáčková Laurenčíková.

V rozhovoru s HN představuje zcela nový systém péče o dítě. Před ústavní péčí mají rodiny ochránit náhradní pěstouni nebo terénní chůvy. Ty by chodily pomáhat třeba na pár hodin týdně a jejich péči by platil stát. „Ve středně- a dlouhodobém horizontu ušetříme obrovské peníze na přeplněných ústavech, na přeplněných věznicích, na přeplněných psychiatrických nemocnicích.“ 

Když jste nastupovala do funkce zmocněnkyně, bylo to po obrovském tlaku neziskového sektoru, ale zároveň tak trochu proti vůli ODS. Zdálo se, že to nebudete mít ve vládě úplně snadné. Nepociťujete to?

Je pravda, že jsem do této role vstupovala s jistou obavou, zda budu mít šanci agendu lidských práv opravdu reálně posouvat, jestli moje pozice nebude jen formální. Po roce a půl mohu říci, že mé obavy se nenaplnily. I když zmocněnkyně nemá exekutivní pravomoc, jako třeba ministr, tak spolupráce s kolegy ve vládě je opravdu partnerská a řada důležitých témat se posouvá kupředu. Ve své roli se snažím budovat dobrou kulturu spolupráce, stavět mosty mezi skupinami, které by k sobě jinak nemusely najít cestu, a posilovat participaci veřejnosti na řešení aktuálních společenských problémů a výzev.

Těmito kroky se postupně daří i pro relativně složitá témata získávat podporu. Z mé zkušenosti je důležité trpělivě, ale zároveň dostatečně jasně a pevně vysvětlovat, že ochrana lidských práv a efektivní podpora zranitelných skupin naší společnosti je naším závazkem a zároveň přístup prospěšný všem. Každý se může během vteřiny ocitnout v situaci, kdy bude potřebovat pomoc, čelit bezpráví.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Do jakých rodin by měl stát posílat „své“ chůvy.
  • Proč stojí reforma psychiatrické péče.
  • Proč stát zakázal fyzické tresty na dětech.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.