Nechtěl se vídat s otcem, tak soud poslal desetiletého chlapce na tři měsíce do brněnského krizového centra. Pobyt v něm měl zajistit, aby při rozhodování o kontaktu s rodičem nebyl pod vlivem matky. Soud se tak v květnu rozhodl na základě návrhu pracovníků sociální služby, proti čemuž se postavila matka dítěte. Proti verdiktu podala odvolání a Krajský soud v Brně předběžné opatření zrušil. Z krizového centra byl chlapec propuštěn o sedm dní později.
„Dítě je de facto potrestáno za to, že se rodiče nejsou schopni dohodnout a náš systém nedokáže dobře a včasně reagovat na situaci v rodině. Dítě je tak vytrženo ze sociálního prostředí a rozhodně to nepřispívá k dobrému řešení situace v rodině,“ hodnotí obecně takové případy Petra Wünschová, ředitelka a zakladatelka Centra Locika, které pomáhá dětem zažívajícím násilí v rodině.
Byť příběh z Brna označují odborníci jako selhání jednotlivce, ukazuje, co přiznává i sám stát: současný systém ochrany dítěte je špatně nastaven. Je roztříštěný do několika ministerstev a nemá dostatečné nástroje, jak problémům v rodičovské péči předcházet. Proto ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje nový zákon, od něhož si slibuje změnu k lepšímu. O tom ale pochybují organizace, které se problematikou ohrožených dětí zabývají.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.