Americké Tesle, největšímu světovému výrobci čistě elektrických aut (BEV), se rozjezd po Novém roce vůbec nevydařil. Kurz jejích akcií se propadl zhruba o 15 procent, takže z hodnoty automobilky se „odpařilo“ asi 117 miliard dolarů. Investory vylekalo hned několik negativních zpráv, které je přiměly k tomu, aby se cenných papírů Tesly urychleně zbavovali.

Tou hlavní bylo oznámení půjčovny Hertz Global Holdings, že kvůli vysokým nákladům a slabší poptávce prodá třetinu své elektrické flotily ve Spojených státech a za utržené peníze raději nakoupí auta se spalovacím motorem. Investoři také neradi slyší, že automobilka dále zlevňuje, což jí znovu ukrojí ze ziskových marží, i to, že jí budou stoupat personální náklady. A ke všemu ještě vidí, že tempo růstu poptávky po elektrických autech zvolňuje, zejména v USA.

Za této situace se objevují úvahy o tom, zda by Elon Musk, jehož osobní bohatství závisí především na hodnotě akcií Tesly, neměl urychlit svoji expanzi na nové trhy. Konkrétně do Indie, kde ho k výstavbě továrny vyzval samotný premiér Naréndra Módí.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdy se rozhodne o stavbě továrny Tesly v Indii.
  • Jak vypadá indický automobilový trh.
  • Čínská expanze v Indonésii a Thajsku.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.