Finanční správa se chystá na přechod do nové éry. „Bude to skok, z doby kamenné k letům na měsíc,“ říká v rozhovoru pro HN její šéfka Simona Hornochová. Zásadní změnou má být datový sklad a nový daňový IT systém.

Vyměřování daní a shromažďování dat už nebudou tak náročné na lidskou práci. Zkušené berní úředníky nasadí správa na kontroly podezřelých případů, které odhalí díky analýze dat. Také slibuje pokračovat v lidštějším přístupu ke klientům – letos bude například lidem pomáhat vyplnit přiznání k dani z nemovitých věcí a místo pokut za prodlení jim posílat upozornění, že zapomněli zaplatit.

Ministr financí Zbyněk Stanjura slíbil, že finanční správa zaujme s novým vedením proklientský, přátelštější přístup k poplatníkům. Nastoupila jste loni v březnu. Daří se vám to?

To musí posoudit jiní, já věřím, že ano. Největší problém daňové správy byl, že se uzavřela do sebe a moc nekomunikovala. Snažíme se využívat sociální sítě, abychom mohli rychle a flexibilně reagovat například na důležité soudní rozsudky, které se týkají našich postupů. Předem říkáme, jak je zohledníme v naší praxi. Na konci roku byly v daních z příjmů nejdůležitějším tématem zaměstnanecké benefity. Metodická informace, kterou jsme k tomu vydali, už nebyla tak technokratická, formalistická.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Je finanční správa po roce s novou šéfkou „proklientštější“?
  • Proč je daňová správa tak náročná na pracovní sílu?
  • Jak jí pomohou IT systémy za stovky milionů až miliardy korun?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.