Jak pravil profesor Hrbolek v Marečku, podejte mi pero, i skladník ve šroubárně si může přečísti Vergilia v originále. Okřídlený bonmot by mohl glosovat současnou diskusi ministerstva školství s kraji na téma dalšího zaměření středoškolského studia. HN nedávno napsaly článek s titulkem „Gymnázia tady nechceme, musíme ‚krmit‘ průmysl, zní z krajů“. Zatímco ministerstvo školství a děti s rodiči chtějí více gymnázií, tedy všeobecného vzdělání, firmy a vedení krajů chtějí udržet stávající objem odborných středních škol a učilišť, tudíž nerozšiřovat gymnázia.
Jak už to tak ale bývá, zdánlivě jednoduché rozpory nejsou černobílé a nemají jednoduchá řešení. V naší společnosti, která má řadu výrobních a technologických provozů v několika regionech, poptáváme především lidi s technickým vzděláním či zaměřením. Zdálo by se tedy, že patříme mezi ty podniky, které prostřednictvím krajů volají po více průmyslovkách a učilištích. Ovšem není tomu tak.
O koho bude největší zájem? Zjistili jsme, jak a na které profese se ideálně rekvalifikovat
Pokud jde o techniky s vysokou školou, tam je nejčastější vstupenkou právě absolvování gymnázia. U středního školství pak ve většině případů spíše než absolvovaný obor rozhodují kvality uchazeče. Jeho všeobecný rozhled a flexibilita, orientace v technologiích a trendech, předpoklady pro projektový management. Není jedna škola, která by uměla všechno toto studenty naučit. Podstatnější je, aby studenty naučila učit se, a to ideálně celoživotně.
Chápu firmy, které nemají vlastní kapacity pro vzdělávání svých zaměstnanců a nutně potřebují, tady a teď, obsadit specializované technické pozice. Na druhou stranu, z pohledu státu i trhu, a to včetně trhu práce a vzdělávání, platí, že jistější a perspektivnější je multifunkčnost a schopnost rychle změnit obor, bude-li to nutné.
U nás je to tak, že skladník latinu opravdu nepotřebuje – jelikož tuto práci stále více zastávají roboti a software. A ti, kdo je řídí, těm stačí „pouhá“ angličtina. Ta je ovšem v dnešní globální ekonomice pro úspěch nepostradatelná už téměř u jakékoli pozice. Kdo by to byl řekl, že také ve šroubárně bude jednou potřeba i humanitní vzdělání?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist