I pro lidi z Hradu to bylo překvapení. Nikoliv samotný fakt, že kancléřka prezidenta Jana Vohralíková končí, ale spíš jeho načasování. Množství stížností na chování kancléřky Vohralíkové se zvyšovalo, bylo tedy stále pravděpodobnější, že do konce volebního období nevydrží. Když ale na čtvrteční interní poradě vedení prezident oznámil výměnu ve funkci kancléřky, čekal to málokdo.

Oficiálně Vohralíková končí na vlastní žádost a důvody jsou osobní. Podle informací HN má ale obměna na klíčové hradní pozici jiné vysvětlení. Napjaté vztahy, přibývající stížnosti a rozkol s mužem, který Vohralíkovou na Hrad přivedl – exdiplomatem Petrem Kolářem.

Milan Vašina
Milan Vašina
Foto: Radek Vebr

Ten měl jako poradce zbrojařského holdingu Colt CZ Group jen nejnižší stupeň prověrky, který mu udělil přímo Hrad. Jako zahraničněpolitický poradce prezidenta ale čelil kritice, že je to nedostatečné, a proto sám na podzim loňského roku prohlásil, že požádá o přísnější stupeň, aby si ho tajné služby řádně „prokleply“. Jenže krátce nato najednou Hrad oznámil, že Kolář sice podklady poslal, ale na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je nikdo neodeslal. Důvod? Je poradce, nikoliv zaměstnanec a pro svou práci utajované dokumenty nepotřebuje.

Tady začala mezi Kolářem a kancléřkou otevřená válka, která lehce prosakovala i do médií. Kolář pak pro Český rozhlas uvedl, že si rozhodnutí kancléřky vyhodnotil tak, že za těchto okolností nemá smysl pokračovat jako poradce, který má dohodu o pracovní činnosti, a smlouvu s Hradem neprodloužil. Na to Vohralíková vzkázala, že se díky tomu situace na Hradě pročistí. V tu chvíli bylo insiderům jasné, že tento boj Vohralíková nevyhraje.

Petr Pavel totiž nesl velmi těžce už to, když se musel v říjnu rozloučit s nejbližšími lidmi z kampaně. Z hodiny na hodinu kancléřka vyhodila jeho pravou ruku a šéfku kabinetu Lindu Jozwiak Kopeckou. Po několika pokusech se Vohralíková zbavila také mluvčí Markéty Řehákové, které se prezident dlouho zastával. To všechno Pavel akceptoval, doufal, že spory mezi profesionály a nadšenci z kampaně konečně skončí. Jenže to se nestalo, mezitím odešla řada dalších lidí a místo uklidnění vztahů další stížnosti jen přibývaly. A to nejen od Koláře, ale i dalších externích poradců.

„Mezi nimi jsou silné osobnosti, nenechali si její chování líbit,“ říká zdroj HN z Hradu. Kolář si pak na „zabetonování“ prezidenta stěžoval i u lidí na Hradě a údajně i samotnému prezidentovi. „A tomu zřejmě došla trpělivost,“ popisuje zdroj z Hradu.

Přitom to byl právě Kolář, kdo Vohralíkovou na Hrad přivedl: exdiplomat dostal tip od svého dlouholetého známého, headhuntera a studentského vůdce z dob sametové revoluce Jana Bubeníka. Vohralíková byla prezidentovi představena jako žena, která tou dobou byla přes tři roky kancléřkou v Senátu, státní správu zná léta a s politikou má zkušenosti z více stran. Prezident i Kolář doufali, že bude dobrou protiváhou nadšenců z kampaně. Předpoklad zřejmě nevyšel, Vohralíková končí 15. února. Nahradí ji Milan Vašina, který byl v minulosti generálním ředitelem české a slovenské pobočky operátora T-Mobile. Ve funkci skončil na podzim 2018 a dosud byl manažerem a výkonným ředitelem středoevropské pobočky Aspen Institutu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.