Soud v Hongkongu poslal v pondělí do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky ve výši přes 328 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč) nejzadluženějším developerem na světě. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž rozhodnutí pravděpodobně bude mít výrazné dopady na čínské finanční trhy. Evergrande se stala nejvýznamnějším symbolem krize na čínském trhu s nemovitostmi, která vedla ke zpomalení hospodářského růstu a k mnoha bankrotům.

Soudkyně své rozhodnutí zdůvodnila tím, že firma ani více než dva roky po vyhlášení platební neschopnosti a několika soudních jednáních nedokázala nabídnout konkrétní plán restrukturalizace. Obchodování s akciemi China Evergrande bylo v reakci na verdikt pozastaveno.

Rozhodnutí připravuje podmínky k zahájení procesu, který bude podle očekávání zdlouhavý a komplikovaný s možnými politickými aspekty vzhledem k tomu, že je do něj zapojena řada úřadů. Globální investoři se také budou soustředit na to, jak budou čínské úřady přistupovat k zahraničním věřitelům v případě úpadku.

„Není to konec, ale začátek zdlouhavého procesu likvidace, který ještě více ztíží každodenní provoz společnosti Evergrande,“ uvedl hlavní ekonom firmy Natixis Gary Ng. „Vzhledem k tomu, že většina aktiv společnosti Evergrande se nachází v pevninské Číně, panují nejasnosti ohledně způsobu, jak mohou věřitelé zabavit majetek a jaké bude pořadí splácení zahraničních věřitelů dluhopisů. Situace tak může být pro akcionáře ještě horší,“ dodal.

Čínský realitní sektor v současné době prochází vážnou krizí, která druhou největší ekonomiku světa ohrožuje. Rozhodnutí o likvidaci Evergrande zřejmě ještě více otřese kapitálovými a realitními trhy v Číně, které jsou už teď křehké. Realitní sektor tvoří zhruba čtvrtinu čínské ekonomiky. Krize kolem China Evergrande začala v roce 2021, když firma přestala splácet závazky. V New Yorku pak developer vyhlásil bankrot ve snaze ochránit svůj majetek v USA.

Vláda v Pekingu se potýká se slabým výkonem čínské ekonomiky a s nejhorší situací na realitním trhu za posledních devět let. Akciový trh se nachází blízko pětiletého minima a jakýkoliv nový otřes důvěry investorů tak může ještě více podkopat snahu vlády zajistit ekonomice silnější růst.

Očekává se, že rozhodnutí bude mít v nejbližší době pouze slabý dopad na činnost podniku, včetně projektů výstavby domů. Může trvat měsíce až roky, než likvidátor jmenovaný věřiteli převezme kontrolu nad dceřinými společnostmi v pevninské Číně, což je jiná jurisdikce než Hongkong. Likvidace tak bude testem právního dosahu hongkongských soudů v Číně, kde je většina majetku firmy Evergrande. Nové vedení také bude muset zvládnout prodej majetku v odvětví, ve kterém chybí likvidita a důvěra. Šéf Evergrande Shawn Siu čínským médiím řekl, že firma zajistí, aby projekty výstavby domů byly i přes nařízení likvidace stále realizovány. Příkaz podle něj nebude mít vliv na divize Evergrande.

Žádost o likvidaci poprvé podala v červnu 2022 firma Top Shine, což je investor divize Evergrande Fangchebao. Top Shine uvedla, že developer nedodržel smlouvu o odkupu akcií v dceřiné firmě.

Před Evergrande poslal hongkongský soud od začátku dluhové krize v polovině roku 2021 do likvidace nejméně tři čínské developery.

Firmu Evergrande, dříve známou jako Hengda Group, založil v roce 1996 Chuej Kcha-jen. Tento miliardář a podnikatel je známý i pod jménem Sü Ťia-jin. Z malé lokální firmy vyrostl realitní gigant, hlavně ale za pomoci vypůjčených peněz. Hodnota majetku firmy se teď pohybuje kolem 240 miliard USD.