Těžké časy globálně úspěšných českých start-upů ještě nekončí. Poté, co vyšlo najevo velké propouštění v nejhodnotnějším tuzemském start-upu Productboard, který investoři naposledy nacenili na 1,7 miliardy dolarů, se masivní rozdávání výpovědí dotklo i Kiwi.com.

Brněnská společnost, která v roce 2022 prodala letenky a doplňkové služby za 50 miliard korun, projde výrazným zeštíhlením. Vychází to ze situace, ve které se v posledních letech nachází celý sektor letecké dopravy. Firma oznámila, že začala více investovat do budování značky a klást strategický důraz na zákaznickou zkušenost. Propouštění je údajně dalším krokem ve vnitřní reorganizaci, který podpoří dlouhodobý růst.

Výpovědi podle tiskové zprávy dostalo zhruba 18 procent zaměstnanců firmy v celkem čtyřech evropských zemích. Kiwi.com dosud zaměstnávalo 1200 lidí.

„Jde o jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsem v životě musel udělat. Firmu už dlouhé roky buduju s určitou vizí, ke které patří i schopní a talentovaní lidé. Doba se ale bohužel velmi dynamicky proměňuje, i proto musíme v dlouhodobém měřítku podnikat takové kroky, které nám pomohou zachovat zdravou a prosperující firmu,“ říká zakladatel a šéf Kiwi.com Oliver Dlouhý.

„Všem dotčeným nabídneme odstupné v hodnotě několika měsíčních platů a až do konce června přístup k zaměstnaneckému asistenčnímu programu, který provozuje nonstop telefonní linku poskytující osobní, právní i finanční konzultace s odborníky nezávislými na naší firmě,“ dodal Dlouhý.

Oznámení o propouštění přichází den poté, co Kiwi.com a Ryanair došly po letech ostrých rozepří k přelomové dohodě. Obě společnosti uzavřely smlouvu o partnerství. To zaručuje brněnské společnosti přímý přístup k informacím o letech nízkonákladové aerolinky a oficiálnímu přeprodeji jejích letenek. Kiwi.com tedy nebude muset používat metodu tzv. screen scrapingu, tedy sběru dat pomocí softwarových robotů, kteří kopírují informace z webových stránek.

V Kiwi.com je dominantním vlastníkem americký investiční fond General Atlantic, který nedávno odkoupil minoritní podíl od tuzemského investora Jana Veverky. Jím řízený fond Touzimsky Kapital byl posledním ze skupiny původních investorů, kteří pomohli Kiwi.com, dlouho známému pod jménem Skypicker, vyrůst.

S příchodem General Atlantic v roce 2019 však své pozice prodali například Jiří Hlavenka, Ondřej Tomek či Veverkův souputník a někdejší šéf ČEZ Martin Roman. Veverka tehdy prodal jen polovinu svého podílu. Posledním Čechem ve firmě tak zůstává její zakladatel Dlouhý se zhruba pětinovým podílem.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.